Vánoční dárky rozvíjející technické dovednosti

Přemýšlíte jak potěšit své děti pod stromečkem a zároveň udělat něco pro jejich budoucnost? Podívejte se na následující výčet hraček rozvíjejících technické dovednosti, schopnost dětí řešit problémy a nacházet jejich řešení, což jsou univerzální dovednosti pro život v 21. století. V makeITtoday většinu z níže doporučených věcí sami s úspěchem používáme ve výuce.

Ozobot

Tento malý a chytrý robůtek patří mezi neoblíbenější “chytré hračky” otevírající dětem bránu do světa programování. Jeho velkou výhodou je intuitivnost a jednoduché ovládání. Umí číst barevné kódy a zabaví i menší děti, které ještě neumí číst a psát. Ty starší mohou robůtka programovat v Ozoblockly (prostředí, které je podobné Scratchi). Velkou výhodou OzoBotů je dostupnost množství výukových materiálů, předpřipravených schémat, závodních drah a bludišť, které si doma můžete jednoduše vytisknout na papír. Nebo se přijďte inspirovat na náš mikulášský workshop (7.12. a 14.12.), kde budeme řešit zábavné úkoly s tématikou zimy.

Věk: 6+ let (začátečníci a mírně pokročilí)

Cena: 1900 Kč

Arduino — mBoti

Arduino je souhrnné označení pro malý a jednoduchý počítač. Velkým plusem je jeho variabilita, která podporuje dětskou kreativitu a jemnou motoriku. Sestavit jednoduché “blikače” a čidla zvládnou i menší děti a starší mohou zkoušet sestavit složitější interaktivní objekty. V našich kurzech s úspěchem používáme roboty mBoty, které lze jednoduše programovat i ve Scratchi a jsou výborným nástrojem pro úvod do grafického programování, elektroniky a robotiky.

Věk: 9+ let (mírně pokročilí a pokročilí)

Cena: podle typu součástek

Microbit

Microbit je mikropočítač o něco jednodušší než Arduino. Microbit lze programovat v MakeCode (prostředí podobném Scratchi), Scratchi, JavaScript editoru pro micro:bit, nebo Python editoru (programování pomocí textových příkazů). V našem Scratch III kurikulu používáme microbity v projektech, kde děti programují virtuální “peněženky”, posílají šifrované zprávy nebo konstruují detektor otevření dveří. Pomocí mikrobitů tak pronikají do světa elektroniky, robotiky a IoT. Velkou výhodou micro:bitů je jejich dostupná cena, rozšiřitelnost a dostupnost výukových materiálů.

Věk: 9+ let (mírně pokročilí a pokročilí)

Cena: 1399 Kč (starter kit)

Detektor otevírání dveří

Robo Wunderkind

Náš tip na skvělý vánoční dárek, který zatím ve výuce nepoužíváme — robotická stavebnice, díky které si děti mohou vytvořit vlastního robota, který zvládne překonávat překážky v prostoru, reagovat a přehrát nahrané zvuky a hudbu. Jeho tvůrci slibují, že je to stavebnice pro různé věkové skupiny a nabízí široké spektrum možností a úrovní obtížností. Jednotlivé díly stavebnice jsou barevně odlišené podle funkcí (různé moduly, sensory baterie, obvody a další komponenty). Každá kostka má v sobě funkci Bluetooth a lze ji jednoduše programovat přes aplikaci. Spojovat kostky dohromady zvládnou i nejmenší. Kostky jsou navíc kompatibilní s Lego dílky a to umožňuje vytvářet různé tvary a formy.

Věk: 5+let (začátečníci a mírně pokročilí)

Cena: 4900 Kč

Obrázek z Hottoptoyskids.com

Scootie Go

Desková hra pro 1–3 hráče, která pomocí kartiček s programovacími příkazy, které je nutné sestavit ve správném pořadí, učí děti základům programování zábavnou formou. Úkoly mají vzestupnou náročnost a do jejich řešení je potřeba zapojit kreativitu a logiku. Ke hře patří mobilní aplikace, která umožňuje zadávání a kontrolu úkol. Na našich letošních příměstských táborech měla hra u dětí velký úspěch.

Věk: 6+ let (začátečníci a mírně pokročilí)

Cena: 1049 Kč

Obrázek z www.alza.cz

Robo Rally

Hra Robo Rally je klasikou mezi deskovými hrami, poprvé vyšla už v roce 1994 a těší se velké oblibě nejenom na naších táborech. Každý hráč programuje svého robota, tak aby co nejrychleji dojel do cíle. Ale není to tak jednoduché, na cestě je čekají posuvné pásy, díry v podlaze nebo lasery. A navíc nejsou sami, všichni hráči se snaží do cíle dostat zároveň. Děti i dospělí si jistě užijí strategické plánování příkazů pro své roboty nebo pořádnou robotí laserovou přestřelku.

Věk: 12+ let (mírně pokročilí a pokročilí)

Cena: 799 Kč

Obrázek z www.zatrolene-hry.cz

We’re a Czech startup teaching kids & youth skills for life in the 21st century. We focus on long term and interactive tech education. More: www.makeittoday.cz

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store