Jaké vybavení potřebuji k online výuce?

Chcete své dítě připravit na online výuku, ale nevíte, jaký vybrat počítač? Kolik by měl stát a jaké má splňovat parametry? A co myš nebo webkamera? Ať už jste nebo nejste technický typ, sepsali jsme pro vás tuto srozumitelnou “kuchařku” s konkrétními příklady, která vám pomůže vybrat dostačující vybavení pro online výuku.

Recept na online výuku:

1. Notebook nebo počítač s klávesnicí (nikoli tablet): Pro většinu kurzů postačí počítač se zcela základními parametry. Pokud na počítači funguje dobře prohlížení webu ve webovém prohlížeči a základní kancelářské aplikace aniž by měl zásadní výkonnostní problémy, bude pro výuku dostačovat. Pro většinu kurzů není rozhodující, jaký operační systém (Windows, MacOS, Linux) je na vašem počítači. Notebooky dosahují maximálního výkonu pouze pokud je připojen kabel napájení. Výjimkou jsou kurzy 3D grafiky, kde se využívá Unity a Blender. Tyto programy jsou náročnější a je potřeba mít výkonnější počítač.

Notebook HP 250 G7 14Z99EA, cena: 16 480,- (zdroj: www.heureka.cz)

2. Stabilní připojení k internetu. Spíše než rychlost připojení je podstatné, aby v průběhu výuky nevypadávalo a nekolísalo. Pro lepší představu — pokud jste schopni sledovat přes internet film, aniž by se přerušoval nebo vypadával, bude nejspíš kvalita vašeho připojení k internetu dostačující. Rychlost internetu můžete změřit například pomocí https://www.speedtest.net/Rozumné údaje pro výuku jsou PING maximálně 100 ms, DOWNLOAD alespoň 10 Mbps a UPLOAD alespoň 2 Mbps.

Notebook Asus Vivobook Flip 14 TP412FA-EC615T, cena: 13 990,- (zdroj: www.alza.cz)

Pokud máte se stabilitou anebo rychlostí internetu potíže, zkuste následující postup:

Myš Logitech Mouse M105, cena: 399,- (zdroj: www.alza.cz)

3. Myš. Ačkoliv jde u notebooků s dotykovým trackpadem o volitelnou periferii, doporučujeme myš používat. Usnadňuje ovládání (především přetahování prvků na obrazovce), je přesnější a rychlejší. Pro děti je dobré, když se naučí s myší efektivně pracovat. Pro výuku a běžnou práci stačí i levná obyčejná myš.

4. Headset / sluchátka / mikrofon. Není vysloveně nutné mít externí mikrofon a sluchátka, pokud váš notebook dobře přenáší a přehrává zvuk (je ideální vyzkoušet si to na nějakém pokusném volání) a pokud nehrozí rušení okolím. Nicméně pokud by mohl být student rušen nějakými zvuky ve vaší domácnosti a nebo byste naopak vy chtěli mít více klidu, doporučujeme dobrá sluchátka s mikrofonem. Určitě před kurzem sluchátka a mikrofon otestujte a ujistěte se, že není například mikrofon vypnutý (ať už nějakým tlačítkem přímo na sluchátkách anebo v počítači).

Zleva: mikrofon, kamera, pozvat, účastníci, sdílet obrazovku, chat, reakce (zdroj: www.support.zoom.us)

5. Webkamera. U menších dětí (do 11 let) může webkamera velmi přispět k tomu, aby lektor odhadl motivaci, účast a zaujetí studenta. Může se také využít k různým aktivitám, když jí děti mají. V neposlední řadě tím, že student vidí své spolužáky, může si připadat na kurzu více přítomný. Proto u menších dětí velmi doporučujeme mít kameru zapnutou. U starších dětí neopak není používání webkamery nijak zásadní a u některých kurzů ji nepoužíváme.

6. Druhý monitor. Pokud máte možnost připojit k počítači druhý monitor, může to velmi usnadnit přepínání aplikací a umožňuje zobrazit zároveň vlastní práci a sdílenou obrazovku lektora. Na jednom monitoru tak může mít student maximalizovaný Zoom a na druhém pak pracuje a sdílí svojí plochu.

7. Mobilní telefon. Konkrétní využití mobilního telefonu se liší kurz od kurzu. Pokud ale nemáte druhý monitor (viz výše), lze velmi dobře využít mobilní telefon k tomu, že se pomocí něj připojí student do Zoomu a sleduje na něm lektora. Na počítači se pak může do Zoomu připojit také (takže tam bude dvakrát) a z počítače naopak sdílet svou plochu a činnost. Takto může zároveň sledovat lektora a zároveň pracovat. Na tomto využití je potřeba domluvit se s lektorem, aby počítal s tím, že student bude v Zoomu připojen dvakrát.

Doporučená specifikace notebooku

Notebook Acer Swift 3 Sparkly Silver, cena: 19 190,- (zdroj: www.alza.cz)

We’re a Czech startup teaching kids & youth skills for life in the 21st century. We focus on long term and interactive tech education. More: www.makeittoday.cz

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store