Image for post
Image for post

Chcete své dítě připravit na online výuku, ale nevíte, jaký vybrat počítač? Kolik by měl stát a jaké má splňovat parametry? A co myš nebo webkamera? Ať už jste nebo nejste technický typ, sepsali jsme pro vás tuto srozumitelnou “kuchařku” s konkrétními příklady, která vám pomůže vybrat dostačující vybavení pro online výuku.

Recept na online výuku:

1. Notebook nebo počítač s klávesnicí (nikoli tablet): Pro většinu kurzů postačí počítač se zcela základními parametry. Pokud na počítači funguje dobře prohlížení webu ve webovém prohlížeči a základní kancelářské aplikace aniž by měl zásadní výkonnostní problémy, bude pro výuku dostačovat. Pro většinu kurzů není rozhodující, jaký operační systém (Windows, MacOS, Linux) je na vašem počítači. Notebooky dosahují maximálního výkonu pouze pokud je připojen kabel napájení. Výjimkou jsou kurzy 3D grafiky, kde se využívá Unity a Blender. …


V makeITtoday se neustále snažíme inovovat výuku, aktualizovat kurikula, přicházet s novými tématy na kurzy, workshopy, tábory nebo vymýšlet akce pro komunitu kolem nás. Nespokojíme se s průměrem, chceme se stále zlepšovat a být nejlepší v tom, co děláme. To vše od začátku doprovázela myšlenka - vize moderního a interaktivního prostoru, který bude inspirovat naše studenty, lektory a třeba i firmy a vznikající projekty, které si budou chtít prostor pronajmout. A přesně takové místo jsme vybudovali.

Image for post
Image for post

Proč na tom záleží?

Proč se vlastně zabýváme tím, v jakém prostředí budou naše kurzy probíhat? Proč nestačí třeba pronajmout si školní učebny? Naše lekce nemají nic společného s klasickou školní výukou a stejně jsme přemýšleli i nad návrhem naší nové makeITtoday základny. …


O vytvoření výukového online produktu jsme už nějakou dobu uvažovali a aktuální situace jeho pilotní provoz jenom urychlila (pozn. tohle píšu 16.3., v době kdy v České republice platí výjimečný stav a výrazné omezení pohybu osob na veřejnosti kvůli koronaviru).

Image for post
Image for post
  1. Výběr aplikace

Nejdřív si ujasněte funkce, které potřebujete aby aplikace zajistila, což v našem případě znamenalo:

  1. dostupnost zdarma
  • na minimálně 75 min (naše výuková hodina)
  • pro 11 účastníků (10 dětí a lektora)

2. sdílení obrazovky

3. chat

4. jednoduchá instalace a připojení do online prostředí

5. mobilní verze aplikace by byla fajn

Zvažovali jsme Zoom (báli jsme se omezení 40 min / meeting pro verzi zdarma), Jitsi.Meet (špatná kvalita obrazu a zvuku) a Webex. Nakonec rozhodli pro Webex, protože splňoval vše, co jsme potřebovali. …


Snad nejčastějším dotazem rodičů, kteří zvažují zapsání svých dětí do našich kurzů je, jak vypadají naše hodiny. Kromě základních informací o pravidelnosti a délce trvání je samozřejmě zajímá v čem spočívá tajemství “úspěchu” a nadšení, které naši lektoři přenášejí na děti. To, že se tak skutečně děje poznáme jednak z mailů, které nám spokojení rodiče píší, ale i z toho, že víc než 80% dětí a studentů, kteří u nás nějaký kurz absolvovali, pokračují na navazující kurz nebo letní příměstský tábor. Nemluvě o tom, že většina nových studentů k nám dnes přichází na osobní doporučení. …


Přemýšlíte jak potěšit své děti pod stromečkem a zároveň udělat něco pro jejich budoucnost? Podívejte se na následující výčet hraček rozvíjejících technické dovednosti, schopnost dětí řešit problémy a nacházet jejich řešení, což jsou univerzální dovednosti pro život v 21. století. V makeITtoday většinu z níže doporučených věcí sami s úspěchem používáme ve výuce.

Ozobot

Tento malý a chytrý robůtek patří mezi neoblíbenější “chytré hračky” otevírající dětem bránu do světa programování. Jeho velkou výhodou je intuitivnost a jednoduché ovládání. Umí číst barevné kódy a zabaví i menší děti, které ještě neumí číst a psát. Ty starší mohou robůtka programovat v Ozoblockly (prostředí, které je podobné Scratchi). Velkou výhodou OzoBotů je dostupnost množství výukových materiálů, předpřipravených schémat, závodních drah a bludišť, které si doma můžete jednoduše vytisknout na papír. Nebo se přijďte inspirovat na náš mikulášský workshop (7.12. a 14.12.), kde budeme řešit zábavné úkoly s tématikou zimy.

Věk: 6+ let (začátečníci a mírně pokročilí)

Cena: 1900…


Letos jsme už podruhé vyrazili s notebooky a ozoboty na úspěšnou mezinárodní konferenci WebExpo 2019. Zatímco dospělí účastníci poslouchali přednášky 70. českých a zahraničních řečníků o nejnovějších technologických trendech, my jsme pro nejmladší návštěvníky připravili ochutnávku toho, co na ně čeká v našich kurzech.

Image for post
Image for post
WebExpo 2019

V rámci workshopů v pátek a v sobotu jsme jim ukázali prostředí vizuálního programovacícho jazyka Scratche, které je připraveno tak, že vybízí k experimentování s vlastní kreativitou a to je pro seznámení se s programováním velmi důležité. …


Když jsme se letos poprvé rozhodli uspořádat letní příměstské tábory, tak jsme samozřejmě doufali, že budou úspěšné a jejich obsah bude děti bavit. Věděli jsme, že kromě objevování světa programování, musíme do celodenního programu zakomponovat i pohybové aktivity (hlavu je potřeba nechat odpočinout :) nebo exkurze do firem, abychom dětem přiblížili reálný svět a široké spektrum profesí, kterým se v budoucnu mohli věnovat. Výsledek však předčil i naše nejvíc optimistické očekávání.

Image for post
Image for post
Photo credit: David Lichtag

Na táboře “Grafika fotografie a film” děti např. společně pracovaly na vlastním animovaném filmu — od vymyšlení názvu, scénaře a vypracování všech postav, a programování scén & nahrání zvuku. A navíc si i nadesignovaly plakát pro závěrečnou premiéru pro rodiče (pro velký úspěch jsme promítání museli opakovat!) V rámci exkurze do postprodukčního studia Spoon, jsme zjistili, že za postprodukcí jedné reklamy se skrývají hodiny a hodiny mravenčí práce s obrazem i zvukem. Kromě zvukárny jsme nakoukli i do jejich “ruchárny,” kde se zvuky vyrábí. Víme taky, proč se nevyplatí jíst na place rekvizity (mohou být nalakované). V Avast jsme viděli řídící centrum zvané NASA, kde je možné v reálném čase sledovat virové útoky po celém světě! V Ackee nám ukázali, jak tvořit web a mobilní aplikace (dokonce nás z vyslechnutých znalostí i otestovali :) a v Socialbakers děti nahlédly do tajů datové analýzy chování užviatelů sociálních sítí.


Tři stovky Scratch učitelů, lektorů a dobrovolníků z 28 zemí se o víkendu sešlo v britské Cambridge a my jsme byli u toho. Bylo skvělé potkat se s komunitou stejně nadšených a zapálených lidí a kromě nových kontaktů jsme si odvezli i spoustu inspirace pro naše kurzy.

Image for post
Image for post
tým makeITtoday — Ondřej Vošta, Martina Bláhová a Silvie Zeman

Mitchel Resnick, který se svým týmem na Massachusetts Institute of Technology Scratch v roce 2007 vymyslel v úvodu konference řekl, že na jedné straně je skvělé vidět, jak popularita Scratche roste (v roce 2018 dosáhl 10 mil aktivních uživatelů). Na straně druhé však dnes čelíme zcela novým výzvám:

  • jak přitáhnout děti z různých (znevýhodněných) skupin k…


Mýtus #1: Programování není pro každého

Na základě našich zkušeností víme, že programovat mohou děti, kterým jde matematika i ty víc humanitně zaměřené. Programování pomáhá rozvíjet logické a kreativní myšlení. S dobrým lektorem děti lépe porozumí jak aplikovat matematické principy. Matematika přestává tedy být jenom abstraktní teorií a je možné ji využít pro tvoření zábavných věcí. Důležité je zapálení a nadšení pro zkoušení nových věcí. Vlastní odhodlání je ta nejlepší motivace.

Mýtus #2: Programování je hlavně pro kluky

V našich kurzech máme malé slečny, které jsou z programování nadšené a baví je. Veďte své dcery k tomu, že na svých dovednostech mohou pracovat a postupně se zlepšovat, podpořte jejich kreativitu v různých oblastech. Výprávějte jim příběhy o Adě Lovelace, která je považována za první programátorku; o Grace Hopper (matematičce, která vyvinula první kompilátor pro počítačový programovací jazyk) nebo o třech geniálních Aroameričankách: Katherine Johnson, Dorothy Vayghan a Mary Jackson, které pracovaly v NASA. …


After many months of intensive research, as well as numerous pilot lessons with kids, Scratch became a very clear winner. In fact, this would be an understatement. We have been inspired and blown away with some of the projects we saw. We often joke about joining all the classes we offer together with the students. So don’t be surprised if you happen to see one of us sitting next to your kid:)

So let’s start with what is Scratch? Scratch is a visual programming language for kids (and even adults) where they can program their own interactive stories, games, and animations — and share their creations with others in the online world wide community. Developed at the Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Lab there is a constant flow of enhancements and innovation! …

About

makeITtoday

We’re a Czech startup teaching kids & youth skills for life in the 21st century. We focus on long term and interactive tech education. More: www.makeittoday.cz

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store